Wholesale Trader of a wide range of products which include blue star air cooled chiller, 1ton blue star air cooled chiller, blue star ac chiller, carrier air cooled chillers, daikin chiller ac and 30xv variable speed air-cooled screw chiller.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 5 TR |
| Material | Mild Steel |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Series | Scroll Series |
| Brand | Blue Star |
| Refrigerant | R410A |
| Application | HVAC |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Capacity | 5TR |
| Usage/Application | Industrial, Office, Etc. |
| Automation Grade | Semi - Automatic |
| Color | Rectangular |
| Star Rating | 3 Star |
| Compressor Type | Scroll |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Outdoor |
| Frequency Hz | 50 Hz |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | Blue Star |
| Usage/Application | Industrial, Office, Etc. |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color | Grey |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Mounting | Surface Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Capacity (Ton) | 1 Ton |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 100 TR |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Series | Scroll Series |
| Refrigerant | R410A |
| Application | HVAC |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Star Rating | Non Star |
| Compressor Type | Scroll |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Outdoor |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 10 TR |
| Brand | Carrier |
| Color | Grey |
| Frequency Hz | 60 Hz |
| Mounting | Surface Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | Daikin |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Model Name/Number | 2 |
| Compressor Type | Scroll |
| Tonnage | 1 |
A chiller unit is a central air-conditioning system that cools water, not air.
This chilled water is circulated through AHUs (Air Handling Units) or FCUs (Fan Coil Units) to cool large buildings.
👉 Think of it as the heart of big central AC systems.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 TR |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi - Automatic |
| Color | Grey |
| Frequency Hz | 60 Hz |
| Mounting | Surface Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440V |
| Type | Semi-automatic |
| Size/Dimension | Medium |
| Capacity | 100 Ton |
| Tonnage | 11 |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 TR |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Carrier |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color | Grey |
| Frequency Hz | 60 Hz |
| Mounting | Surface Mounted |
| Phase | Three Phase |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Compressor Type | Scroll |
| Brand | Hitachi |
| Type | Air Cooled Chiller |
| Power | 400 |
| Color | White |
| Tonnage | 1.5 Ton |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Tonnage | 1 |
| Compressor Type | Scroll |
| Voltage | 380-440 |
| Phase | Three Phase |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Carrier |
| Cooling Capacity | 1 Ton |
| Phase | Three |
| Material | SS |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | High efficient shell & tube heat exchangers. |
| Chiller Shape | Rectangle |
| Temperature Range | 45 Degree C |
| Warranty | 1 Year |
Sachin Kumar (CEO)
Universal Industrial Services
F-64, Plot No F-26, F/F Kh No-4,Gali No.-3, Shiv Vihar,Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India