Offering you a complete choice of products which include carrier 42gw cassette ac 2 ton, carrier 4 way compact cassette, cassette air conditioner, hitachi 1.5 ton 3 star 2x2 non inverter cassette ac, blue star cassette air conditioner and carrier cassette air conditioner.
₹ 60165 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 T |
| Model Name/Number | 42GW |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial, Office, Etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Carrier |
₹ 52500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 T |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage/Application | Industrial, Office, Etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Carrier |
| Product Type | 4 Way Cassette |
₹ 52500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 T |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial, Office, Etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Type | Cassette |
A Cassette AC is a type of split air conditioner where the indoor unit is installed in the false ceiling, and cool air is distributed in 4 directions (or 360° in some models).
Only the decorative panel is visible — very clean and professional look.
₹ 53500 / Tonne Get Latest Price
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Power Consumption/ Cooling Rate | 1Unit Per hr |
| Cassette Ac Type | Non-Inverter |
| Star Rating | 3 Star |
| Brand | hitachi |
| Voltage Rating | 5 |
Providing you the best range of 1.5 Ton Blue Star Split Inverter Air Conditioner, 1.5 Ton Carrier Austra Split Air Conditioner, 1.5 Ton Blue Star Inverter Split Air Conditioner, 1 Ton Blue Star Split Air Conditioner and 2 Ton Hitachi Split Air Conditioner with effective & timely delivery.
Get Best Price Of The Hitachi 1.5 Ton 3 Star 2x2 Non Inverter Cassette AC For Rs.41500/-
₹ 72000 / Piece Get Latest Price
| Star Rating | 3 Star |
| Tonnage | 2 Ton |
| Power Consumption/ Cooling Rate | 1Unit Per hr |
| Cassette Ac Type | Inverter |
A Cassette AC is a type of split air conditioner where the indoor unit is installed in the false ceiling, and cool air is distributed in 4 directions (or 360° in some models).
Only the decorative panel is visible — very clean and professional look.
₹ 65500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1.5 TR |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Cassette Ac Type | Non-Inverter |
| Star Rating | 5 Star |
| Brand | Carrier |
| Usage/Application | Office |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 1 TR |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Office |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Star Rating | 5 Star |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Inverter Type | Inverter |
| Power Consumption/ Cooling Rate | 1Unit Per hr |
| Brand | Daikin |
₹ 66500 / Piece Get Latest Price
| Star Rating | 5 Star |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Power Consumption/ Cooling Rate | 1Unit Per hr |
| Brand | Toshiba |
| Country of Origin | Made in India |
A Cassette AC is a type of split air conditioner where the indoor unit is installed in the false ceiling, and cool air is distributed in 4 directions (or 360° in some models).
Only the decorative panel is visible — very clean and professional look.
₹ 61500 / Piece Get Latest Price
| Tonnage | 4 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Fixed Speed |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Suitable Area | Above 500 sq ft |
| Power Supply | 380–415 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Minimum order quantity: 1 Piece
A Cassette AC is a type of split air conditioner where the indoor unit is installed in the false ceiling, and cool air is distributed in 4 directions (or 360° in some models).
Only the decorative panel is visible — very clean and professional look.
Sachin Kumar (CEO)
Universal Industrial Services
F-64, Plot No F-26, F/F Kh No-4,Gali No.-3, Shiv Vihar,Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India