Our range of products include carrier vrf system, blue star vrf system, voltas vrf system, toshiba vrf system, hitachi vrf system and lg vrf system.
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Inverter Technology | Yes |
| Material | Brass |
| Brand | Carrier |
| Color | White |
| Operating Voltage | 220 V |
| Star Rating | 5 |
| Refrigerant | R410 |
| Tonnage | 1 HP |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Inverter Technology | Yes |
| Brand | Blue Star |
| Color | White |
| Surface Finish | Yes |
| Operating Voltage | 220 V |
| Usage | Industrial, Office, Etc. |
VRF (Variable Refrigerant Flow) — also called VRV (Variable Refrigerant Volume) — is an advanced type of ducted/inverter multi-split air conditioning system that can cool or heat multiple indoor units from one or more outdoor units, with highly efficient control of refrigerant flow.
₹ 22000 / Tonne Get Latest Price
| Capacity | 8 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Color | White |
| Operating Voltage | 440 V |
| Supply Type | DC |
| Brand | Voltas |
| Model Number | VXV 6 Series |
| Frequency | 50 Hz |
| Shape | Rectangular |
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| Refrigerant | R410 |
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Star Rating | 5 Star |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Hp Get Latest Price
| Cooling Capacity | 26 HP |
| Phase | Three Phase |
| Series | Heat Pump |
| Indoor Unit Type | Ceiling Suspended, 2 Way Cassette, Ducted, Floor Ceiling, 4 Way Cassette, Console, High Wall |
| Refrigerant | R410A |
| Application | Residence, Industrial, Hospital, Office, Retail Store, Restaurant, Hotel |
| Star Rating | Non Star |
| Power Supply | 380-415 V 50 Hz |
| Mounting | Outdoor Roof |
| Compressor Type | Scroll Inverter |
Minimum order quantity: 6 Hp
A chiller unit is a central air-conditioning system that cools water, not air.
This chilled water is circulated through AHUs (Air Handling Units) or FCUs (Fan Coil Units) to cool large buildings.
�� Think of it as the heart of big central AC systems.
₹ 32500 / Hp Get Latest Price
| Capacity | 4 HP |
| Inverter Technology | Yes |
| Brand | Hitachi |
| Auto-Restart | Yes |
| Star Rating | 5 Star |
| Refrigerant | R410 |
| Tonnage | 1 Ton |
₹ 16000 / Hp Get Latest Price
| Cooling Capacity | 8 HP |
| Phase | Three Phase |
| Series | Multi V S Heat |
| Indoor Unit Type | Ceiling Suspended, High Wall, 4 Way Cassette, Ducted, 2 Way Cassette, Floor Ceiling, Console |
| Refrigerant | R410A |
| Application | Hotel, Office, Hospital, Residence, Retail Store, Industrial, Restaurant |
| Star Rating | Non Star |
| Power Supply | 380-415 V 50 Hz |
| Mounting | Outdoor Roof |
| Compressor Type | Scroll Inverter |
Minimum order quantity: 2 Hp
Sachin Kumar (CEO)
Universal Industrial Services
F-64, Plot No F-26, F/F Kh No-4,Gali No.-3, Shiv Vihar,Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India