Leading Wholesale Trader of water cooled chillers, industrial water chiller, voltas chiller air cooled ac, air cooled scroll chiller and industrial chillers from New Delhi.
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 50 ton |
| Compressor Type | Scroll |
| Refrigerant | R407C |
| Phase | Three Phase |
| Chilled Water Flow | 30 m3/hr |
| Condenser Type | Plate |
| Brand | Blue Star |
| Application | HVAC |
| Ambient Temperature | 50 C |
| Chilled Water Temp | 15 C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Tonne Get Latest Price
| Cooling Capacity | 50 ton |
| Temperature Range | 15–30°C |
| Chiller Type | Water Cooled |
| Refrigerant | R407C |
| Phase | Three Phase |
| Application | HVAC |
| Condenser Type | Air Cooled Finned |
| Compressor Type | Scroll |
| Body Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Floor Mounted |
Minimum order quantity: 100 Tonne
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Series | VS Series |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Cooling Capacity | 100 TR |
| Application | HVAC |
| Refrigerant | R410A |
| Compressor Type | Scroll |
| Energy Efficiency | Premium Efficiency |
| Installation Location | Outdoor |
| Phase | Three Phase |
| Control System | BMS Compatible |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Scroll |
| Cooling Capacity | 20 TR |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Refrigerant | R410A |
| Application | HVAC |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Number Of Compressors | 2 |
| Temperature Range | 15 to 30°C |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Outdoor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 100 TR |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Refrigerant | R407C |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Evaporator Type | Shell And Coil |
| Compressor Type | Scroll |
| Inlet Temperature | 20°C |
| Outlet Temperature | 10°C |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Outdoor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sachin Kumar (CEO)
Universal Industrial Services
F-64, Plot No F-26, F/F Kh No-4,Gali No.-3, Shiv Vihar,Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India